OLYMPUS DIGITAL CAMERAZałożenia były takie: pojawiamy się w Ostrowitem, badamy grób odsłonięty przez naszego gospodarza. Rzeczywistość okazała się być inna. Kilka dni przed naszym przyjazdem „zatalerzowano” pole i pomimo dosyć długich poszukiwań nie udało nam się znaleźć miejsca gdzie znajdował się naruszony grób. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności założyliśmy wykop w miejscu wskazanym przez gospodarza. Jak się okazało w wykopie trafiliśmy na dwa obiekty, które zdecydowanie nie przypominały grobu:
niewielką podłużną jamę datowaną na okres wczesnego średniowiecza (XI-XIII w)
oraz na obiekt wielbarski (II-III w ne). Była to kwadratowa jama o wymiarach ok. 150×150 cm i głębokości także ok. 150 cm. W jej zasypisku znajdowały się duże ilości przepalonej polepy, co zasugerowało nam iż mógł być to piec kopulasty. W dolnej części wypełniska obiektu duże kawałki polepy tworzyły gruzowisko, co zazwyczaj można spotkać na obiektach późnośredniowiecznych i nowożytnych, a nie w pradziejowych. Gdy dotarliśmy do dna obiektu jego funkcja wyjaśniła nam się do końca. Był to piec wapienniczy, jak na razie jedyny w Ostrowitem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor fotografii: Łukasz Trzciński